Chester-le-Street Schools Football Association has provided football for primary school children stretching back almost 60 years. Inter-schools football was first played in season 1950-51 and, each season, has provided football which has always been played in a competitive, yet sporting, atmosphere where pupils are encouraged to accept victory and defeat in equal measure

A variety of competitions are played each season and information and details of each competition can be found by clicking on the buttons above

 Teams Competing in the 2015-2016 Schools' League are;
 

Barley Mow Durham St Margarets Ravensworth Tce
Belmont Hetton Lyons Red Rose
Bullion Lane Lumley Roseberry
Birtley St Josephs Newker Stanley St Josephs
Cestria Ouston West Pelton
C of E Ouston St Benets Barley Mow
Sacriston Sacriston St Bedes Portobello
East Rainton Pelton Community Woodlea
Chester-le-St. St. Cuthberts Langley Park Edmondsley
Birtley East Witton Gilbert  

Past winners, stretching back to season 1950-51, can be seen below. Up until 1970, schools from Washington were part of the association until, due to the increasing number of schools, Washington formed their own association

 

1951 Sacriston                      1986 St Cuthberts
1952 Usworth 1987 Cestria
1953 Usworth 1988 Cestria
1954 Usworth 1989 Barley Mow
1955 Usworth 1990 Newker
1956 Usworth 1991 Pelton Community
1957 Usworth 1992 St Benets
1958 Usworth 1993 Newker
1959 Washington Glebe 1994 Ouston
1960 Washington Glebe 1995 Bullion Lane/Red Rose
1961 Usworth 1996 Red Rose/Woodlea
1962 Washington Glebe 1997 Lumley/Sacriston
1963 Pelton County 1998 Newker
1964 Usworth 1999 Barley Mow/Pelton Co
1965 Usworth 2000 Harlow Green
1966 Usworth 2001 St Cuthberts
1967 High Usworth 2002 Cestria
1968 Pelton Roseberry 2003 Ouston
1969 High Usworth 2004 Harlow Green
1970 Biddick 2005 C of E
1971 Kibblesworth 2006 Pelton Co/Red Rose
1972 Sacriston 2007 Cestria
1973 Sacriston 2008 Pelton Community
1974 St Cuthberts 2009 Woodlea
1975 St Cuthberts 2010 Whickham St Mary's
1976 Barley Mow 2011 Whickham St Mary's
1977 Pelton Roseberry 2012 Durham St Margaret's
1978 Ouston/Roseberry 2013 Cestria
1979 Pelton Roseberry 2014 St Margaret's
1980 Pelton Roseberry 2015 Ouston
1981 Pelton Roseberry 2016 St Margarets
1982 Birtley East 2017 Ouston
1983 Birtley East    
1984 Birtley East    
1985 Birtley St Josephs    

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

'B' League Winners

2003 St Benets 2004 Roseberry
2005 Barley Mow 2006 Ravensworth Tce
2007 Birtley St Josephs 2008 Birtley St Josephs
2009 Bullion Lane 2010 Barley Mow/Pelton
2011 Belmont/C of E

2012

Barley Mow
2013 Belmont

2014

Lumley
2015 Cestria/Hetton Lyons

2016

St Benets/St Cuths
2017 Cestria 2017 Cestria

 

Small School Winners

1997 Portobello 2008 Barley Mow
1998 Birtley St Jos/Portobello 2009 Barley Mow/St Bedes
1999 Birtley St Josephs 2010 Sacriston St Bedes
2000 Birtley St Josephs 2011 Ravensworth Tce
2001 Birtley St Josephs

2012

Birtley St Josephs
2002 Birtley St Josephs

2013

Barley Mow
2003 Birtley St Josephs 2014 Witton Gilbert
2004 Ouston St Benets 2015 Birtley St Josephs
2005 Ouston St Benets 2016 West Pelton
2006 Ouston St Benets 2017 Sacriston St Bedes
2007 Birtley St Josephs