A list of past winners of cross country meeting can be found below. Trophies are awarded to the top boys' and girls' team as well as a top small schools boys' and girls' team.

 

 
Boys
   
1979 Pelton Roseberry
1980 Esh Winning
1981 Pelton Roseberry
1982 Pelton Roseberry
1983 Birtley East
1984 Newker
1985 Newker
1986 -
1987 West Pelton
1988 Newker
1989 Birtley East
1990 C of E
1991 Ouston
1992 Ouston St Benets
1993 Newker
1994 Birtley East
1995 Cestria
1996 Newker
1997 St Cuthberts
1998 Newker
1999 C of E
2000 Pelton Community
2001 Newker
2002 Cestria
2003 Ouston
2004 Birtley East
2005 Pelton Community
2006 Pelton Community
2007 C of E
2008 Red Rose
2009 Cestria
2010 No Meeting
2011 Cestria
2012 Newker
2013 St Margarets

 

   
Girls
   
1979 Pelton Roseberry
1980 Esh Winning
1981 Newker
1982 Newker
1983 Newker
1984 Birtley East
1985 Sacriston
1986 -
1987 Cestria
1988 C of E
1989 Newker
1990 C of E
1991 Cestria
1992 Birtley St Josephs
1993 Newker
1994 C of E/Cestria
1995 Stanley St Josephs
1996 St Cuthberts
1997 Birtley East
1998 Birtley St Josephs
1999 Birtley St Josephs
2000 Red Rose
2001 Newker
2002 Pelton Community
2003 Ouston
2004 Bullion Lane
2005 C of E
2006 Pelton Community
2007 Birtley St Josephs
2008 Birtley St Josephs
2009 Newker
2010 No Meeting
2011 Cestria
2012 St Margarets
2013 St Margaret's

 

 

 

 

 

Peter Robinson Memorial Trophy

Overall Winners: Boys + Girls

2008

Newker

2009

Newker

2010

-

2011

Cestria

2012

St Margarets

2013

St Margaret's

 

Small Schools' Past Winners
Boys Girls
1990 Birtley St Josephs 1990 Witton Gilbert
1991 Birtley St Josephs 1991 Birtley St Josephs
1992 Birtley St Josephs 1992 Witton Gilbert
1993 West Pelton 1993 Stanley St Josephs
1994 West Pelton 1994 Red Rose
1995 Red Rose 1995 Birtley St Josephs
1996 Red Rose 1996 Birtley St Josephs
1997 Stanley St Josephs 1997 Red Rose
1998 St Cuthberts 1998 Stanley St Josephs
1999 Stanley St Josephs 1999 Stanley St Josephs
2000 Birtley St Josephs 2000 Birtley St Josephs
2001 Red Rose 2001 Red Rose
2002 Red Rose 2002 Witton Gilbert
2003 Birtley St Josephs 2003 Red Rose
2004 Red Rose 2004 Birtley St Josephs
2005 Ouston St Benets 2005 Birtley St Josephs
2006 Ouston St Benets 2006 Red Rose
2007 Woodlea 2007 Red Rose
2008 Barley Mow 2008 Stanley St Josephs
2009 Woodlea 2009 Ouston St Benets
2010 - 2010 -
2011 Roseberry 2011 Ouston
2012 Ouston 2012 Birtley St Josephs
2013 Ouston 2013 Ouston