Annual District Athletics 2016

Date

Venue

Time

Wednesday 29th June 2016

Chester-le-Street Riverside

5.30 pm

 

Participating Schools

Cestria
Roseberry
Birtley St Josephs
Bullion Lane
St Cuthberts
West Pelton
St Margarets
Woodlea
Newker
Ouston
Ouston St Benets
Langley Park
Red Rose
South Hetton
Stanley St Josephs

 

Birtley St Josephs marching around the track at the 50th celebrations in 2014

Cestria district sports winners: 1991

 

 

District Athletics: Past Winners

1965 Birtley Elizabethville 1991 Cestria
1966 Red Rose 1992 Newker
1967 Ouston 1993 Newker
1968 Ouston 1994 Red Rose
1969 Ouston 1995 Newker
1970 Ouston 1996 Newker
1971 Ouston 1997 Cestria
1972 Ouston 1998 St Cuthberts
1973 Ouston 1999 C of E
1974 Ouston 2000 Ouston
1975 Ouston 2001 Ouston
1976 Pelton Roseberry 2002 Ouston
1977 Ouston 2003 Ouston
1978 Ouston 2004 Ouston
1979 Esh Winning 2005 Ouston
1980 Ouston 2006 Pelton Comm./Ouston
1981 Red Rose 2007 Ouston
1982 Ouston 2008 Pelton Community
1983 Birtley East 2009 Pelton Community
1984 Newker 2010 Newker
1985 Ouston 2011 St Margarets
1986 - 2012 Newker
1987 Cestria 2013 St Margarets
1988 Newker 2014 St Margarets
1989 Newker 2015 St Margarets
1990 Cestria    

Annual District Sports 2015

Each school is given a letter which must be displayed on front of the competitor's running vest. Below is a key to the names of the schools

Letter

School

Letter

School

A Simonside O Ouston
T South Hetton G Edmondsley
D Red Rose Q Woodlea
E St Benets R Roseberry
H Hetton Lyons U Bullion Lane
J Birtley St Josephs S St Margarets
W West Pelton X C of E
L Lumley Z Stanley St Josephs

M

Cestria K Langley Park
N Newker    
C St Cuthberts    

 

District Sports Results 2015

Year 5 Girls

  C D H L M N O Q S T U X A E G J K Z
60m 2 3   4 5 6       1     3    
80m         2 6 5 3       4     1
Skipping 5 2     3 4   6 1        
Hurdles         3 5 1 2             6   4
Ball         1   2 4     5   3   6
Long Jump 6 3 2 1 5 4
Relay         4 5   6         1 3   2
                               
Total 7 5 - 4 8 14 28 11 23 1 - 6   5 12 - 10 7 6
                                   
Year 5 Boys C D H L M N O Q S T U X   A E G J K Z
60m   2 6   4       1         5     3  
80m       1 2 4 5 6               3  
Obstacle         5   4 6 1     3 2      
Hurdles 5     3     6   1 4       2  
Ball   3         1 4   5 2       6  
Long Jump   1     2 5     6   3             4
Relay 4   1   3   2 6               5  
                                   
Total 9 6 7 1 9 15 4 12 35 1 9 6   8 - - 19 - -
                                   
Year 6 Girls C D H L M N O Q S T U X   A E G J K Z
60m       1   4   6 2     3     5  
80m   6 1   3 5 2           4      
Skipping     2   5 4 6   3 1            
Hurdles         6 2 5 4   1     3    
Ball         5 4   2 1   3   6        
Long Jump   5 3 1 6           4   2  
Relay 1 3 5 6   4 2                
                                   
Total 1 14 3 1 27 26 7 24 9 3 5 3   6 13 3 2 - -
                                   
Year 6 Boys C D H L M N O Q S T U X   A E G J K Z
60m   1     5 6 3   4             2  
80m           3 6   4     5         2   1
Obstacle   5     1 3   4 6     2        
Hurdles   6     5 2 4 3   1            
Ball   1 4   5 6       2 3        
Long Jump   2 5   1 6   4   3              
Relay   3       5 4 2 6             1  
                                   
Total - 18 9 - 12 30 23 9 24 1 3 9   3 - - 5 - 1
Team Totals                                  
Year 5 Agg. 16 11 7 5 17 29 32 23 58 2 9 12   13 14 - 29 7 10
Year 6 Agg. 1 32 12 1 39 56 30 33 33 4 8 12 9 13 3 7 - 1
Overall Total 17 43 19 6 56 85 62 56 91 6 17 24   22 27 3 36 7 11

 

Overall Top Teams 2015

1st St Margarets
2nd Newker
3rd Ouston
 

 

Year 5 Top Teams 2015

Girls

Boys

1st Ouston 1st St Margarets
2nd St Margarets 2nd Birtley St Josephs
3rd Newker 3rd Newker

 

 

 

 

Year 5 Aggregate Top Teams 2015

1st St Margarets
2nd Ouston
3rd Newker

 

 

 

 

 

   

Year 6 Top Teams 2015

Girls

Boys

1st Cestria 1st Newker
2nd Newker 2nd St Margarets
3rd Woodlea 2nd Ouston

 

 
 

Year 6 Aggregate Top Teams 2015

1st Newker
2nd Cestria
3rd St Margarets/Woodlea
 

 

Year 5 Small Schools' Top Teams 2015

1st Birtley St Josephs
2nd St Benets
3rd Simonside

 

 

 

Year 6 Small Schools' Top Teams 2015

1st St Benets
2nd Simonside
3rd Birtley St Josephs

 

 

 

 

 

 

Overall Small Schools' Top Teams 2015

1st Birtley St Josephs
2nd St Benets
3rd Simonside